Jako vězení sloužily ve středověkém a raně novověkém Trutnově věže tří městských bran a později i budova radnice. To se změnilo na počátku 19. století s výstavbou samostatné vězeňské budovy čp. 93 v místech, kde se dnes sbíhají ulice Vězeňská a Na Vrchu. Budova, jejíž plány pocházejí z roku 1799, byla postavena v roce 1801 a měla deset cel. V roce 1878 už věznice kapacitně nedostačovala, takže delikventi museli být opět vězněni i ve sklepení radnice. Roční počet vězňů v městském trutnovském vězení činil 877 osob v roce 1885, 1374 v roce 1887 a 1071 v roce 1888.
Po připojení Trutnova k Německu na podzim 1938 se věznice začala rychle plnit pozatýkanými odpůrci nacismu. Jedním z nich byl dr. Alois Mühlberger, významný představitel zdejší německé sociální demokracie. Po tzv. Křišťálové noci v listopadu 1938 byli do věznice umístěni pozatýkaní trutnovští Židé. To je však paradoxně ochránilo před zfanatizovaným německým obyvatelstvem, které se shluklo před věznicí, tlouklo na její vrata a toužilo po židovské krvi. Za druhé světové války věznici využívala nechvalně známá německá státní tajná policie – gestapo..
V letech 1946–1947 se uvažovalo o stavbě nové věznice na Středním Předměstí v místech dnešního autobusového nádraží. Tato lokalita byla zvolena z důvodu těsného sousedství s budovou soudu v Nádražní ulici. Z výstavby ale nakonec sešlo. Věznice Okresního soudu v Trutnově typu C tedy nadále sídlila v historickém středu Trutnova. Její vězňové odsud chodili denně na práci do areálu někdejší firmy AEG (později ZPA) na Horské ulici.
Trutnovská věznice byla zrušena v roce 1954. Poté budovu krátce využívala organizace Svazarm a v letech 1960–1975 tu sídlil trutnovský okresní archiv. Nakonec objekt sloužil jako sklad civilní obrany a skladiště trutnovských hasičů.
Pro zobrazení objektu klikni na náhled
Kaple sv. Tekly
Kostel sv. Václava
Budova soudu
Pivovar
Koželužský domek
Kino Vesmír
Kaple sv. Jana Nepomuckého
Galerie města Trutnova
Kostel Narození Panny Marie
Muzeum Podkrkonoší
Hotel Bílý kůň
Dům Uffo Horna
Stará radnice
Haasův palác
Městské hradby
Věznice
Bývalá synagoga
Kaple Nejsvětější Trojice
Kaple Panny Marie
Městský hrbitov
Kaple Nejsv. Srdce Ježíšova
Kaple sv. Václava
Kaple Panny Marie Lurdské
Kostel sv. Šimona a Judy
Janská kaple
Evangelický kostel
Kaple Panny Marie Pomocné
Kaple Nejsv. Srdce Panny Marie
Kostel sv. Petra a Pavla
Filiální kostel sv. Josefa
Kostel sv. Jana Nepomuckého