Rodným domem spisovatele, básníka, politika a revolucionáře Uffo Horna je dům čp. 69 na dnešním Krakonošově námětí. Jedná se o dvoupatrový dům s polopatrem ve střešní části, který nese prvky baroka a pozdního klasicismu. Na domě bylo v posledních letech opraveno podloubí včetně dlažby.
Uffo Daniel Horn se v tomto domě narodil 18. května 1817. Již v sedmi letech byl poslán do Prahy na malostranské gymnázium. V Praze poté studoval na Karlově univerzitě filozofii a následně práva ve Vídni. Jeho spolužáky byli v Praze literáti K. J. Erben a K. Sabina. Od roku 1839 působil jako spisovatel na volné noze, pobýval v Hamburku, Drážďanech a Praze. Více než filozofie a práva byla ovšem Hornovi bližší literatura a hlavně politika. Od roku 1843 žil Uffo Horn v Trutnově, ovšem do Prahy pravidelně zajížděl a podílel se zde na založení a tvorbě literárního almanachu Libuše. V revolučním roce 1848 se aktivně zapojil do veřejného dění. Stál v čele pražských studentů a na pomoc bojující Praze vyrazilo v červnu 1848 pod jeho velením 160 trutnovských národních gardistů, kteří ale byli u Sobotky zastaveni vojskem, a tak svoje revoluční nadšení zchladili v místních hostincích. Následně se jako dobrovolník zúčastnil první prusko-dánské války ve Šlesvicku-Holštýnsku. Později se Horn, zklamaný z nezdarů revoluce, stáhl do Trutnova, kde prožil zbytek života v neustálých konfliktech s úřady, cenzurou a pod trvalým policejním dozorem. V roce 1856 se oženil se šlechtičnou A. Jenžíkovou z Jenžova a následně se mu narodila dcera Karolína. Poslední jeho veřejné vystoupení proběhlo v roce 1859 v Praze. Závěr života strávil upoutaný na lůžku. Zemřel 23. května 1860 v Trutnově na dnešním Krakonošově náměstí v domě čp. 20. Z jeho literárního díla jmenujme truchlohru Král Otakar, drama Selský osel či povídku Pašerák. Své zážitky z války zapsal v díle Od Idstedtu až na konec.
Také rodina Uffo Horna, jako i mnozí další bohatí měšťané, si na novém městském hřbitově zakoupila místo pro hrobku a nechala na něj ze starého hřbitova nedaleko kostela Narození P. Marie spolu s exhumovanými ostatky básníka a jeho rodičů přesunout hodnotný náhrobek s lkající básnickou múzou, dílo pražského sochaře Tomáše Seidana. Tento náhrobek na svém původním místě stával osamoceně a oba boční oválné medailony byly osazeny přímo po stranách podstavce pod sochou, což jistě neunikne oku všímavého pozorovatele. Připomínek básníka však najdeme v Trutnově více. V městském parku mu byl věnován v letech 1889–1924 postavený rozměrný pískovcový památník od V. Liebschera z Tanvaldu s bustou, vytvořenou vídeňským umělcem V. Tilgnerem, kompletně obnovený v roce 1997. Po Uffo Hornovi je v Trutnově pojmenována ulice na Červeném kopci a také nové kulturní a společenské centrum UFFO, slavnostně otevřené v roce 2010.
Pro zobrazení objektu klikni na náhled
Kaple sv. Tekly
Kostel sv. Václava
Budova soudu
Pivovar
Koželužský domek
Kino Vesmír
Kaple sv. Jana Nepomuckého
Galerie města Trutnova
Kostel Narození Panny Marie
Muzeum Podkrkonoší
Hotel Bílý kůň
Dům Uffo Horna
Stará radnice
Haasův palác
Městské hradby
Věznice
Bývalá synagoga
Kaple Nejsvětější Trojice
Kaple Panny Marie
Městský hrbitov
Kaple Nejsv. Srdce Ježíšova
Kaple sv. Václava
Kaple Panny Marie Lurdské
Kostel sv. Šimona a Judy
Janská kaple
Evangelický kostel
Kaple Panny Marie Pomocné
Kaple Nejsv. Srdce Panny Marie
Kostel sv. Petra a Pavla
Filiální kostel sv. Josefa
Kostel sv. Jana Nepomuckého