Dvoupatrová budova někdejšího hotelu Union čp. 106 v Nádražní ulici, ve které nyní sídlí okresní soud, byla postavena v roce 1874. Název Union měl vyjadřovat touhu po jednotě obou trutnovských národností, tedy majoritních Němců a minoritních Čechů. Jeho prvním vlastníkem byl zemský poslanec a někdejší starosta Trutnova MUDr. Antonín Porák, který zdejší českou menšinu podporoval. I proto byl v letech 1876–1900 hotel Union centrem spolkového života české menšiny v Trutnově. Hrálo se tu české divadlo, pořádaly koncerty a konaly schůze. Z hlediska návštěvníků města měla nespornou výhodu poloha hotelu v sousedství vlakového nádraží.

Budova Unionu však nesloužila jen jako hotel. V letech 1888–1906 zde byla umístěna trutnovská pošta, než se přestěhovala do novostavby na Horské ulici. Poté, co objekt přešel v roce 1908 do majetku města Trutnova, nalezla v něm sídlo obchodní škola. Za první světové války jeho část zabralo vojsko a v roce 1918 se stal sídlem trutnovského krajského soudu, zřízeného 30. července 1918. Krajský soud zde svoji činnost sice dne 25. listopadu 1918 zahájil, avšak měl pouze jepičí život. Již 29. listopadu téhož roku jej československá vláda zrušila a 15. prosince 1918 našlo v uvolněné budově útočiště čs. vojsko. Od října 1920 tu ve čtyřech místnostech sídlilo nově otevřené české gymnázium. Zbytek využívala armáda, která sem umístila vojáky hraničářského praporu.

Potřebám gymnaziální výuky sloužila budova Unionu do roku 1927, kdy se studenti přestěhovali do nových prostor na Jiráskově náměstí. Budovu nadále využívalo vojsko a v letech 1935–1938 zde sídlilo Ženijní skupinové velitelství VI, které plánovalo a řídilo výstavbu těžkého opevnění na Trutnovsku. Od roku 1938 slouží budova někdejšího hotelu Union potřebám soudu.

Pro zobrazení objektu klikni na náhled