Jak se dozvídáme z unikátní kroniky trutnovského měšťana Simona Hüttela, po velkém požáru města v roce 1583 byla na severní straně dnešního Krakonošova náměstí postavena nová radniční budova, ve které v květnu 1595 poprvé zasedala městská rada. Na původní renesanční podobu radnice upomíná její boční fasáda se sgrafitovou výzdobou, obnovená v 80. letech 20. století. Vznikla na základě objevu sgrafitové výzdoby na radniční budově v roce 1925. Vzhled radnice se ovšem jinak mnohokrát změnil, a to především vlivem rozsáhlých požárů, které ji velmi výrazně poškodily.
Současná podoba radnice je výsledkem rozsáhlé přestavby po posledním katastrofálním požáru města v roce 1861, který ji silně poškodil. Průčelí bylo v roce 1862 upraveno ve stylu anglikánské novogotiky podle návrhu Františka Schmoranze. K radnici také tehdy byla přistavěna štíhlá novogotická věž s hodinami, která se stala novou dominantou náměstí. Využití radniční budovy bylo v 19. století opravdu široké. Původně totiž fungovala nejen jako zasedací sál městské rady, ale i jako vězení a četnická stanice. V letech 1898 a 1924 byla věž radnice opravována. Dílčích oprav se budova dočkala i po druhé světové válce. Zásadní rekonstrukce, při níž byla změněna i vnitřní dispozice, ovšem proběhla až v 80. letech 20. století. Od jejího dokončení slouží radnice se svou reprezentační obřadní síní zejména ke slavnostním příležitostem. V jejím přízemí se pořádají také krátkodobé výstavy. V původních renesančních sklepeních je provozována restaurace. Poslední rozsáhlejší opravou prošla novogotická část radnice v letech 2006–2009, při ní byla s náklady okolo 3 mil. Kč obnovena původní barevnost a doplněny chybějící ozdobné a reliéfní prvky fasády. V roce 2016 byla dokončena rekonstrukce restaurace, která využívá sklepní prostory Staré radnice. Poslední větší úpravou prošlo v roce 2019 turistické informační centrum, které sídlí ve spodní části Staré radnice.
Pamětní deska na radniční věži připomíná osvobození Trutnova Rudou armádou dne 9. května 1945. Deska byla slavnostně odhalena v květnu 1948 a je dílem profesora Karla Horáka z trutnovského gymnázia. Každoročně od jara do podzimu bývá na věži radnice zavěšen trutnovský drak jako připomínka mytických počátků města Trutnova. Sídlo městské samosprávy (tzv. Nová radnice) se v současnosti nachází na Slovanském náměstí.
Pro zobrazení objektu klikni na náhled
Kaple sv. Tekly
Kostel sv. Václava
Budova soudu
Pivovar
Koželužský domek
Kino Vesmír
Kaple sv. Jana Nepomuckého
Galerie města Trutnova
Kostel Narození Panny Marie
Muzeum Podkrkonoší
Hotel Bílý kůň
Dům Uffo Horna
Stará radnice
Haasův palác
Městské hradby
Věznice
Bývalá synagoga
Kaple Nejsvětější Trojice
Kaple Panny Marie
Městský hrbitov
Kaple Nejsv. Srdce Ježíšova
Kaple sv. Václava
Kaple Panny Marie Lurdské
Kostel sv. Šimona a Judy
Janská kaple
Evangelický kostel
Kaple Panny Marie Pomocné
Kaple Nejsv. Srdce Panny Marie
Kostel sv. Petra a Pavla
Filiální kostel sv. Josefa
Kostel sv. Jana Nepomuckého