Jak se dozvídáme z unikátní kroniky trutnovského měšťana Simona Hüttela, po velkém požáru města v roce 1583 byla na severní straně dnešního Krakonošova náměstí postavena nová radniční budova, ve které v květnu 1595 poprvé zasedala městská rada. Na původní renesanční podobu radnice upomíná její boční fasáda se sgrafitovou výzdobou, obnovená v 80. letech 20. století. Vznikla na základě objevu sgrafitové výzdoby na radniční budově v roce 1925. Vzhled radnice se ovšem jinak mnohokrát změnil, a to především vlivem rozsáhlých požárů, které ji velmi výrazně poškodily.

Současná podoba radnice je výsledkem rozsáhlé přestavby po posledním katastrofálním požáru města v roce 1861, který ji silně poškodil. Průčelí bylo v roce 1862 upraveno ve stylu anglikánské novogotiky podle návrhu Františka Schmoranze. K radnici také tehdy byla přistavěna štíhlá novogotická věž s hodinami, která se stala novou dominantou náměstí. Využití radniční budovy bylo v 19. století opravdu široké. Původně totiž fungovala nejen jako zasedací sál městské rady, ale i jako vězení a četnická stanice. V letech 1898 a 1924 byla věž radnice opravována. Dílčích oprav se budova dočkala i po druhé světové válce. Zásadní rekonstrukce, při níž byla změněna i vnitřní dispozice, ovšem proběhla až v 80. letech 20. století. Od jejího dokončení slouží radnice se svou reprezentační obřadní síní zejména ke slavnostním příležitostem. V jejím přízemí se pořádají také krátkodobé výstavy. V původních renesančních sklepeních je provozována restaurace. Poslední rozsáhlejší opravou prošla novogotická část radnice v letech 2006–2009, při ní byla s náklady okolo 3 mil. Kč obnovena původní barevnost a doplněny chybějící ozdobné a reliéfní prvky fasády. V roce 2016 byla dokončena rekonstrukce restaurace, která využívá sklepní prostory Staré radnice. Poslední větší úpravou prošlo v roce 2019 turistické informační centrum, které sídlí ve spodní části Staré radnice.

Pamětní deska na radniční věži připomíná osvobození Trutnova Rudou armádou dne 9. května 1945. Deska byla slavnostně odhalena v květnu 1948 a je dílem profesora Karla Horáka z trutnovského gymnázia. Každoročně od jara do podzimu bývá na věži radnice zavěšen trutnovský drak jako připomínka mytických počátků města Trutnova. Sídlo městské samosprávy (tzv. Nová radnice) se v současnosti nachází na Slovanském náměstí.

Pro zobrazení objektu klikni na náhled